Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

Obszar przygraniczny musi rozwijać się dzięki ruchowi turystycznemu. O tym dyskutowaliśmy na warsztatach w Muszynie (Polska).

21/09/2022 Autor: admin_2

Obszar przygraniczny musi rozwijać się  dzięki ruchowi turystycznemu. O tym dyskutowaliśmy na warsztatach w Muszynie (Polska).

Spotkaliśmy się na drugim warsztacie 21 września 2022, tym razem w słowacko-polskim pograniczu w Muszynie, abyśmy mogli się wzajemnie inspirować i omówić rozwiązania, które są wdrażane po obu stronach granic, oraz wspólne podejścia do rozwoju turystyki w słowacko-polskim pograniczu. Jest to kluczowy element dla gospodarczego i społecznego rozwoju regionów przygranicznych.

Warsztat otworzyła burmistrz polskiej gminy Sękowa, Małgorzata Małuch, witając uczestników ze szczególnym podkreśleniem, że znajdujemy się w regionie Małopolski: „Region Małopolski to najdynamiczniej rozwijający się region w Polsce, a turystyka jest elementem, na którym opiera się rozwój gospodarczy tego obszaru”.

Ze strony słowackiej warsztat rozpoczął dyrektor Związku Miast i Gmin Słowacji, Michal Kaliňák, mówiąc: „Jesteśmy tutaj, bo znaleźliśmy wspólny język, ten język dotyczy tego, że chcemy odnaleźć inspirację, że chcemy móc się porównywać, że chcemy budować turystykę jako biznes, ponieważ dzięki turystyce możemy stworzyć silny model ekonomiczny dla całego pogranicza. Około 60% miast i gmin w słowacko-polskim pograniczu ma intensywną współpracę właśnie z Polską, więc jesteśmy zależni od współpracy. Dziś nie ma granic między Słowacją a Czechami, Słowacją a Węgrami, i Słowacją a Polską, dzisiaj jest tylko jedna granica, którą przesuwamy dalej, a ta granica to nasza chęć współpracy i to, jak możemy rosnąć”.

Ze strony Słowacji swoimi doświadczeniami podzieliła się dyrektor OOCR Horný Zemplín i Horný Šariš, Michaela Zdražilová, miasto Snina reprezentowane przez Michaelę Šalachovą oraz burmistrz Nižnej Polianki, Ján Cundra. Michal Kaliňák, dyrektor Biura Związku Miast i Gmin Słowacji, wraz z Lukášem Bednárem z ANTIK Telekom, zaprezentowali działania transgraniczne w ramach inicjatywy „Cyfrowy restart”.

Stronę polską aktywnie reprezentowali przewodniczący Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Grzegorz Biedroń, wiceprzewodniczący i dyrektor generalny Euroregionu Karpaty, Dawid Lasek, dyrektor JTS Interreg PL-SK, Krzysztof Kaczmarek, burmistrz gminy Bukowsko, Marek Bańkowski oraz burmistrz gminy Sękowa, Małgorzata Małuch.”

Artykuł i zdjęcia: https://www.sekowa.pl/strefa_mieszkanca/25304/

 

Skip to content