Atuty gminy Sękowa
Atuty gminy Sękowa
Lokalizacja
Gmina Sękowa położona jest na pograniczu Polski i Słowacji w województwie małopolskim, na granicy z województwem podkarpackim, w powiecie gorlickim. Gmina zajmują powierzchnię 195 km2, a jej teren zamieszkuje 5 tys. mieszkańców.
Połączenia drogowe
Dzięki położeniu Gminy bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej 997 prowadzącej na Słowację i w niedużej odległości od autostrady A4 Sękowa posiada dobre połączenie z systemem autostrad Europy zachodniej poprzez autostradę A4 i A1 oraz drogi ekspresowe S1 i S7.
- W 2 h dojedziemy do Krakowa
- W 1,5 h dojedziemy do Rzeszowa
- W 1,5 dojedziemy do Preszowa na Słowacji
Połączenie kolejowe
Do najbliższego połączenia kolejowego dojedziemy w 10 min.
Przebiegająca linia łączy gminę Sękowa z najważniejszymi ekonomicznie regionami południowej Polski: województwem podkarpackim, małopolskim.
Połączenie lotnicze
W zaledwie 2 h jazdy samochodem z Sękowej dojedziemy do Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice, największego regionalnego portu lotniczego w Polsce. Z drugiej strony w niespełna 2 h dojedziemy do Międzynarodowego Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, Każde z lotnisk zapewnia regularne połączenia międzynarodowe.
Sękowa w liczbach – wybrane dane statystyczne
http://www.sekowa.pl/statystyka-gminna/
Terytorium
Gmina Sękowa zajmuje obszar o powierzchni 195 km2. W jej skład wchodzą wioski: Sękowa, Siary, Owczary, Ropica Górna, Małastów, Krzywa, Wołowiec, Bodaki, Bartne, Męcina Mała, Męcina Wielka, Wapienne.
Ludność
W skład gminy Sękowa wchodzą wioski. Tereny gminy zamieszkiwane są głównie przez ludność polską oraz mniejszość narodową pochodzenia łemkowskiego. Całkowita liczba ludności gminy wynosi około 5000 osób (Sękowa – 1500).
Gmina Sękowa należy do gmin o wysokim wskaźniku infrastruktury komunalnej, która stawia naszą gminę na wysokiej pozycji nie tylko w powiecie, czy województwie, ale również w kraju. Prawie 80% mieszkańców korzysta z sieci kanalizacyjnej.
Charakterystyka gminy
O charakterze turystycznym gminy zadecydowały: urokliwe krajobrazy, czystość powietrza, rzek i strumyków bogactwo fauny i flory, możliwość uprawiania sportów zimowych. Południowo-wschodnia część obszaru gminy stanowi Magurski Park Narodowy. Swą rangę turystyczną w dużej mierze gmina zawdzięcza również znacznej ilości zachowanych zabytków historycznych. Są to przede wszystkim budowle sakralne z XVI i XVII wieku oraz cmentarze z okresu I wojny światowej. Krajobrazowi gminy szczególne piękno nadają lasy przez które prowadzą cztery szlaki turystyczne: czerwony, dwa zielone i niebieski na trasach nie brak schronisk oferujących noclegi z wyżywieniem. Na zboczach Magury Małastowskiej, wśród lasów, w swoistym mikroklimacie istnieją znakomite warunki do uprawiania sportów zimowych przez okres pięciu miesięcy w roku.
Dodatkowe walory położenia gminy:
- Polsko-słowackie przejście graniczne w Koniecznej umożliwia turystom goszczącym w naszej gminie dodatkowe atrakcje na terenie sąsiedniego państwa,
- Krynica (odległość 30 km) i Wysowa (bezpośrednie sąsiedztwo, możliwość dojścia szlakiem turystycznym) – miejscowości wypoczynkowe – kurorty sanatoryjno-lecznicze,
- Sztuczny Zalew Klimkówka (odległość 15 km) – możliwość uprawiania sportów wodnych: kajakarstwo, żeglarstwo.