Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy Marii Kotarby

09/09/2022 Autor: admin_2

Dnia 08.09.2022 roku w miejscowości Owczary dokonano uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy w 115 rocznicę urodzin Marii Kotarby ,, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata „.

Uroczystość rozpoczęto odsłonięciem tablicy pamiątkowej oraz mszą św. w Cerkwi w Owczarach. Po zakończonym nabożeństwie wszyscy udali się na cmentarz by złożyć wieńce i zapalić znicze. W tym dniu został  przedstawiony film o  Marii Kotarbie zrealizowany prze Pana Aleksandra Gucwę, który był inicjatorem całego wydarzenia za co bardzo dziękujemy.
Na uroczystości głos zabrali m.in Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch oraz Sekretarz Michał Diduch, którzy uroczyście powitali wszystkich zaproszonych gości.
Heroiczna postawa Marii Kotarby

Polska była jedynym krajem, w którym niemiecki okupant wprowadził bezwzględną karę śmierci za pomaganie ludności żydowskiej. Mimo tego, polskie społeczeństwo angażowało się w ukrywanie i ratowanie Żydów przed Holocaustem, często przez lata udzielając im schronienia we własnych domach. Formy pomocy bywały bardzo różne, od dostarczania żywności i leków poprzez ratowanie żydowskich dzieci, a także pomaganie w ucieczkach
z getta.

Wielką Bohaterką, która w czasie II wojny światowej z wielkim poświęceniem pomagała Żydom była Maria Kotarba urodzona 4 września 1907 r koło Nowego Sącza. Mieszkała w Gorlicach, a miejsce jej spoczynku jest właśnie w Owczarach. Podczas inwazji niemieckiej na Polskę we wrześniu 1939 Kotarba była świadkiem eksterminacji jej żydowskich sąsiadów niedaleko Gorlic. Poprzysięgła sobie wtedy nieść pomoc wszystkim Żydom na tyle ile będzie starczać jej sił. Jej bezinteresowna pomoc niesiona w czasie pobytu w obozie Auschwitz – Birkenau Lenie Mańkowskiej, stanowiła wyraz wielkiej odwagi oraz poświęcenia, to pokazanie, że świat może być inny.

Za jej wielką postawę otrzymała najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne i została uhonorowana Dyplomem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Instytut Pamięci Yad Vashem od 1963 roku wyróżnia tym tytułem osoby, które z narażeniem życia własnego i swoich bliskich ratowały Żydów podczas II wojny światowej. Na wręczanym z tej okazji pamiątkowym medalu widnieje zaczerpnięta z Talmudu sentencja: „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”. Odznaczeniem tym uhonorowano już około dwadzieścia siedem tysięcy osób, w tym ponad siedem tysięcy Polaków. Ich bohaterstwo jest tym większe, że tylko na terenie okupowanej Polski za pomoc Żydom groziła kara śmierci. I w śród nich znalazła się właśnie ona – Maria Kotarba. „Mateczka”, która ryzykowała własnym życiem, aby pomóc innym.

Zmarła 30 grudnia w 1956 roku na raka.

Jak powiedział kiedyś Ks. doktor Mieczysław Maliński – Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka” W czynach Marii Kotarby spotykamy ten najwyższy i najpiękniejszy wymiar człowieczeństwa prowadzący do uratowania życia drugiemu człowiekowi, w niezwykle trudnych warunkach obozu koncentracyjnego.

To bohaterowie niezwykli, bez broni w ręku, bez karabinu. Po prostu pokazywali, że świat może być inny. Nie godzili się z rzeczywistością, która ich otaczała i demonstrowali to swoją postawą, ryzykując życiem własnym i własnej rodziny.

 

fot. Gminny Ośrodek Kultury w Sękowej

Skip to content