Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

Nigdy więcej wojny

06/05/2024 Autor: admin

W miniony weekend Sękowa stała się świadkiem niezapomnianego spektaklu historycznego pod hasłem „Nigdy więcej wojny”. Tegoroczna opowieść o Bitwie pod Gorlicami, która jest częścią naszej historii i symbolem odwagi oraz niezłomnej woli Narodu Polskiego w odzyskaniu niepodległości. To wydarzenie to nie tylko przepełniony dramaturgią spektakl, ale także forma edukacji i upamiętnienia poległych żołnierzy, a przede wszystkim wyraz sprzeciwu wobec współczesnej wojny.

Ponad trzystu rekonstruktorów i statystów z Polski, Czech i Słowacji wzięło udział w widowisku. Z wielu oczu popłynęły łzy wzruszenia, gdy na żywo zostały przedstawione dramatyczne wydarzenia z czasów I wojny światowej. Nie tylko od strony wojskowej, lecz także cywilnej, ukazując codzienność tych, którzy żyli w cieniu zmagań wrogich wojsk – ich zwyczajne życie, troski o najbliższych, miłość, zerwane więzi i przyjaźnie.

W tegorocznym scenariuszu zmagania wojenne sprzed ponad wieku zostały połączone ze współczesnością. W chwili, gdy pomiędzy walczącymi rekonstruktorami pojawiła się grupa młodych, współczesnych ludzi, którzy głośno wołali „przestańcie”, sprawiło to, że wszystko zamarło. Z wielu oczu popłynęły łzy o pokój, zrozumienie i jedność.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, współorganizatorom oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia widowiska. Szczególne podziękowania kierujemy do Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915, organizatora i pomysłodawcy.”

Podczas tegorocznej rekonstrukcji bitwy pod Gorlicami prowadzona była charytatywna zbiórka na wsparcie w powrocie do zdrowia 10 letniego Maćka – mieszkańca gminy Sekowa. Dzięki hojności widzów wydarzenia udało się zebrać kwotę 10 585,81 zł i 15 euro. Środki ze zbiórki zasila konto podopiecznego w Fundacji. Bardzo dziękujemy za przyłączenie się do tej pięknej akcji i wsparcie chorego chłopca.

 

 

Skip to content