Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

Nietoperze w Małastowie

10/04/2017 Autor: admin

W Małastowie zakończył się remont dachu miejscowej świątyni. Zamienione zostało całe poszycie na blachę miedzianą. Wymienione były również zniszczone elementy więźby dachowej.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Małastowie, jednej z najstarszych wsi w Beskidzie Niskim, wybudowany na początku dziewiętnastego wieku, jako cerkiew greckokatolicka, obecnie służy jako kościół rzymsko-katolicki. Malowniczo położony nad potokiem, wśród przewyższających miejscowość o 300-400 m gór, udziela gościny nockom dużym. Nietoperze te nazwę swą zawdzięczają swej wielkości, są największe spośród krajowych nietoperzy (jeśli nie liczyć stwierdzonego raz lub dwa borowca olbrzymiego). Naprawdę są jednak niewielkie, ważą do 40 gramów, tyle, co wróbel domowy. Nietoperze mają inną niż ptaki budowę skrzydeł, dlatego w locie wydają się większe, niż są naprawdę.

Około 300 nocków dużych zamieszkujących strych świątyni w Małastowie waży zaledwie 10 kilogramów, ale w Beskidzie Niskim jest to jedna z większych kolonii tego gatunku. Zresztą, nietoperz ten jest na tyle rzadki, że w Unii Europejskiej objęty został specjalną ochroną, między innymi poprzez tworzenie obszarów Natura 2000. Dzięki temu możliwe było dofinansowanie remontu dachu małastowskiego kościoła. Zgodnie z prawem, prace takie można prowadzić wyłącznie pod nieobecność nietoperzy. Remont w Małastowie prowadziła wprawiona ekipa, więc postępy były widoczne z dnia na dzień. Wszystko wskazuje na to, że nietoperze wracając z zimowisk będą mogły się cieszyć z odnowionego siedliska.

Żródło:      http://podkowiecplus.pl/

Polecamy: www.fb.com/podkowiec
www.fb.com/KrainaPodkowca

Skip to content