Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

Międzynarodowy seminarium na temat „SMART AGENDA” (Czechy)

21/06/2023 Autor: admin_2

Międzynarodowy seminarium na temat „SMART AGENDA” (Czechy)

W Olomouc odbyło się 21 czerwca 2023 roku międzynarodowe seminarium na temat: „Smart Agenda”, które zostało zorganizowane w ramach projektu Współpracy Transgranicznej dla Partnerstwa i Dobrobytu, współfinansowanego ze środków Funduszu Wyszehradzkiego.

Uczestnicy z krajów Grupy Wyszehradzkiej dzielili się na seminarium doświadczeniami z zastosowaniem inteligentnych rozwiązań, które pomagają lepiej radzić sobie z różnymi obszarami życia publicznego, oraz tym, jak społeczeństwo postrzega tę inicjatywę wdrażania Smart Agendy.
Jeśli chodzi o wspólne tematy poruszane w prezentacjach, to na pewno poprawa jakości codziennego życia mieszkańców, zatrzymanie lub przynajmniej spowolnienie spadku liczby ludności w miastach i wsiach oraz zapewnienie ich zrównoważonego wzrostu. Usłyszeliśmy o inteligentnych rozwiązaniach, tzw. 1. etapie Smart Agendy (aplikacje ułatwiające życie mieszkańcom), a następnie o tzw. 2. etapie Smart Agendy, który dotyczył koncepcyjnych podejść i zrównoważonego urbanizmu przy rozwoju nowych lokalizacji.

Podczas seminarium spotkały się samorządy o różnej liczbie mieszkańców – od miejscowości liczącej 250 mieszkańców (Niżna Voľa) do miasta z 290 tysiącami mieszkańców (Ostrawa).

Prelegenci podkreślali, że inteligentne rozwiązania to nie tylko kwestie techniczne czy technologiczne, ale przede wszystkim koncepcyjne i zrównoważone podejście do planowania miast, zaangażowanie mieszkańców i ekspertów w projekty.

Słowo wstępne wygłosili Miroslav Žbánek, wiceprzewodniczący Związku Miast i Gmin Republiki Czeskiej oraz burmistrz miasta Olomouc, a także Radomír Brtáň,
1. wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miast i Gmin Słowacji oraz burmistrz wsi Košeca. W prezentacjach uczestniczyło 8 samorządów (5 z Republiki Czeskiej i 3 ze Słowacji).

Jan Vitula, burmistrz miasta Židlochovice, otworzył prezentacje przedstawiając nową dzielnicę Chytré Líchy, która ma być całkowicie zbudowana z wykorzystaniem inteligentnych rozwiązań urbanistycznych i technologicznych. Mieszkańcy Senec w Słowacji podzielili się swoimi doświadczeniami z wprowadzania inteligentnych rozwiązań do codziennego życia, mając już długą „tradycję” w tej dziedzinie. Z kolei starosta obce Trojanovice, Jiří Novotný, skoncentrował się na jakości architektury i urbanistyki podczas rozwoju swojej miejscowości. Przedstawiciel obce Teplička nad Váhom, Viliam Mrázik, zaprezentował inteligentne rozwiązania zrealizowane w ostatnich latach, kładąc nacisk na ich rozsądne zastosowanie. Tomáš Vlazlo z miasta Jeseník przedstawił projekt multifunkcyjnego kompleksu sportowego Dukelská, który łączy mądry urbanizm z inteligentnymi technologiami. Architekci Petr Ondráček i Petr Velička opowiedzieli o rewitalizacji dzielnicy Borovina w czasach, gdy rozwiązania smart dopiero wchodziły na rynek. Marcel Kaščák z Niżnej Voľa pokazał wykorzystanie inteligentnych rozwiązań w małej miejscowości, stając się inspiracją dla innych, dowodząc, że nawet niewielka gmina może być „SMART”. Na zakończenie, Pavel Řihák z MAPPA Ostrava opowiedział o zmianach w podejściu dużego miasta, które już w przeszłości miało strategię SMART, ale dostosowuje się do zmieniających się potrzeb społeczeństwa.

https://www.smocr.cz/cs/novinky/a/inspirativni-mezinarodni-seminar-preshranicni-spoluprace-pro-partnerstvi-a-prosperitu-smart-agenda

 

Skip to content