Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

Miasta i miejscowości z krajów Grupy Wyszehradzkiej połączył temat efektywności energetycznej na pograniczu słowacko-węgierskim.

26/07/2022 Autor: admin_2

Miasta i miejscowości z krajów Grupy Wyszehradzkiej połączył temat efektywności energetycznej na pograniczu słowacko-węgierskim.

„Bratysława – 26 lipca 2022 r. – Temat efektywności energetycznej w warunkach miast i miejscowości połączył lokalne samorządy z krajów Grupy Wyszehradzkiej na słowacko-węgierskim pograniczu. Spotkaliśmy się na wspólnym warsztacie, by wysłuchać rozwiązań sąsiadów, inspirować się i porównywać rozwiązania wspólnych problemów i wyzwań. ZMOS na wydarzeniu reprezentował dyrektor Biura ZMOS, Michał Kaliňák, oraz wiceprzewodniczący stowarzyszenia, Stefan Gregor. Swoimi doświadczeniami podzielili się burmistrzowie Dubnicy nad Wagiem, Peter Wolf, i Galanty, Peter Paška.

Temat efektywności energetycznej stanowi wyzwanie współczesności, któremu muszą sprostać samorządy także w sąsiednich krajach. Różnią się jedynie warunki legislacyjne dotyczące implementacji rozwiązań oraz warunki wykorzystania dostępnych narzędzi finansowych. Warsztat został zrealizowany w ramach wspólnego projektu ZMOS i partnerujących stowarzyszeń z krajów Grupy Wyszehradzkiej, finansowanego ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Miasta i miejscowości z krajów Grupy Wyszehradzkiej połączył temat efektywności energetycznej na słowacko-węgierskim pograniczu

11-12 lipca 2022 r. przedstawiciele miast i miejscowości z krajów Grupy Wyszehradzkiej spotkali się w węgierskim mieście Pápa na pierwszym wspólnym warsztacie, poświęconym rozwiązaniom, wyzwaniom i narzędziom w zakresie efektywności energetycznej na poziomie lokalnym. Miasta i miejscowości podnoszą swoje rozwiązania z zakresu efektywności energetycznej na wyższy poziom.

Rozwiązania poszukują nie tylko w zakresie ocieplania budynków publicznych, wymiany okien i systemów ogrzewania na bardziej ekologiczne i oszczędniejsze, ale także w alternatywnych źródłach ogrzewania, wprowadzaniu inteligentnych systemów oszczędzania energii oraz w realizacji działań zielonych i niebieskich.

Obszar transgraniczny jest dokładnie tą częścią terytorium, która łączy kraje i tworzy przestrzeń do mobilizacji podmiotów na danym obszarze, co może przynieść korzyści dla tego obszaru i większego całościowego zgrupowania, jakim jest Grupa Wyszehradzka. Inspiracja i porównywanie rozwiązań w zakresie świadczenia usług publicznych na poziomie lokalnym to to, co nas posuwa naprzód i pomaga samorządom skuteczniej wykorzystać własne i publicznie dostępne zasoby.

W warsztacie wzięło udział ponad 40 wybranych przedstawicieli oraz pracowników specjalistycznych z miast i miejscowości krajów Grupy Wyszehradzkiej. Warsztat skupiał się głównie na samorządach lokalnych z obszaru słowacko-węgierskiego pogranicza, udział wzięli również przedstawiciele miast i miejscowości z Polski i Czech. Warsztat został zorganizowany przez Węgierskie Stowarzyszenie Samorządów Lokalnych (TÖOSZ). Kolejny warsztat w formacie Grupy Wyszehradzkiej na poziomie lokalnym odbędzie się we wrześniu na słowacko-polskim pograniczu i będzie poświęcony tematyce turystyki.

Szczegółowe informacje na temat warsztatu oraz poszczególnych prezentacji można znaleźć TUTAJ. TU.

Miasta i miejscowości z krajów Grupy Wyszehradzkiej połączył temat efektywności energetycznej na słowacko-węgierskim pograniczu

Warsztat został zrealizowany w ramach projektu „Współpraca transgraniczna dla partnerstwa i dobrobytu”. Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji za pośrednictwem grantów Wyszehradzkich z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Projekt realizuje Stowarzyszenie Miast i Gmin Słowacji we współpracy z partnerami z Czech (Svaz miest a obcí ČR – SMO ČR), Węgier (Węgierskie Stowarzyszenie Samorządów Lokalnych – TÖOSZ) i Polski (gmina Sekowa) w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

Celem projektu jest dzielenie się doświadczeniami i przykładami najlepszych praktyk między miastami i gminami krajów Grupy Wyszehradzkiej poprzez krajowe i regionalne stowarzyszenia miast i gmin w świadczeniu usług publicznych na poziomie lokalnym w różnych obszarach ich kompetencji jako skuteczne, innowacyjne i efektywne.

https://www.smocr.cz/cs/novinky/a/energeticka-ucinnost-samosprav-%E2%80%93-zkusenosti-ze-zemi-v4

Skip to content