Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

Kapela Maliszów znów nagrodzona

12 czerwca 2018 Autor: admin

Płyta „Wiejski Dżez” stworzona przez rodzinną kapelę z Męciny Małej Jana Malisza i jego dzieci, Kacpra i Zuzannę zdobyła prestiżową nagrodę  WIRTU@LNE GĘŚLE oraz I nagroda w konkursie Folkowy Fonogram Roku 2017.

  Kapela Maliszów inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską nie tylko naszego regionu  ale również muzyką z różnych obszarów Polski. Swoją indywidualność kapela zaznacza tworząc własne utwory, łącząc rytmy starych melodii o charakterze wiejskim ze współczesnością, zahaczając przy tym o różne style. „Wiejski Dżez” jest kontynuacją stworzonego przez zespół stylu. Ewoluuje jednak w stronę improwizacji chociaż nie brakuje w nim rodzimych utworów tradycyjnych, większość jednak stanowią własne utwory. Wirtualne Gęśle to nagroda szczególna, przyznają ją nie fachowcy od muzyki ale słuchacze, a według Kapeli  to właśnie ich zdanie jest najważniejsze. W tym roku nagroda Wirtualne  Gęśle oraz  I nagroda w konkursie Folkowy Fonogram Roku wyjątkowo dostały się  jednemu zespołowi co świadczy o wyjątkowej zgodności Fanów muzyki z werdyktem  jury konkursu. Dla Kapeli jest to podwójny sukces!

 Rodzinna Kapela Maliszów ma za sobą wiele sukcesów; za swoją pierwszą płytę wydaną w 2015 roku, „Mazurki Niepojęte”, znalazła się wśród czterech zespołów nominowanych przez ogólnoświatową publiczność do nagród Songlines Music Awards 2016 w kategorii najlepsza grupa. To najbardziej prestiżowe w Europie nagrody przyznawane artystom sceny worldmusic przez największy brytyjski magazyn muzyczny  Songlines.

III nagroda w konkursie ,,Folkowy Fonogram Roku 2015” za płytę ,,Mazurki Niepojęte”. W roku 2014 kapela zdobyła: I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe, II miejsce na Festiwalu Nowa Tradycja oraz „Złote Gęśle” dla Kacpra Malisza, III miejsce dla Jana Malisza w kategorii multiinstrumentalista na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. W roku 2013 kapela zdobyła następujące wyróżnienia: I miejsce oraz nagrodę publiczności – Stara Tradycja przy Festiwalu Wszystkie Mazurki świata w Warszawie, I miejsce – Festiwal Śpiewaków i Kapel w Kazimierzu, Nagrodę główną” Karpacki Grajek’ – Festiwal Folkloru Karpat w Trzcinicy. Nagrodę specjalną za bardzo interesującą interpretację melodii własnego regionu oraz technikę gry zdobył Kacper Malisz na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej.

W 2017 Kapela Maliszów  grała z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy Aukso pod batutą Marka Mosia na koncercie otwarcia targów Womex 2017 w Katowicach. Kapela koncertowała również w Malezji na Rainforest Music Festival, w Wielkiej Brytanii na WOMAD Festival na scenie radia BBC3, w Niemczech Rudolstadt Festival, w Radio WDR 3 w Kolonii, w Bonn (koncert zorganizowany przez Polski Instytut w Dusseldorfie) w Offenburgu, w Estoni na Viljandi Folk Music Festival oraz w Beligii na GooikkoortsFestival. Ponadto Kapela zagrała w Pałacu Prezydenckim z okazji Koncertu Nadzwyczajnego poświęconemu Oskarowi Kolbergowi, na Festiwalu EthnoPort 2015, EtnoKraków 2015, Rozstaje 2015,2017, Globaltica, Festiwal Dźwięki Północy oraz Skrzyżowanie Kultur 2014 i na wielu innych festiwalach.

 Wyjątkowość kapeli polega na tym iż udowadnia, że tradycyjna muzyka nie jest muzealnym reliktem przeszłości, ale inspiracją którą nadaje jej tożsamość i niepowtarzalne brzmienie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!