Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

Inspirujący międzynarodowy seminarium Współpracy Transgranicznej dla Partnerstwa i Prosperowania – SMART AGENDA (Czechy)

21/06/2023 Autor: admin_2

Inspirujący międzynarodowy seminarium Współpracy Transgranicznej dla Partnerstwa i Prosperowania – SMART AGENDA (Czechy)

SMART Agenda jest jednym z istotnych tematów, którym Związek Miast i Gmin Republiki Czeskiej poświęca uwagę. Realizujemy projekty na poziomie krajowym i międzynarodowym. Efektem projektu Współpracy Transgranicznej dla Partnerstwa i Prosperowania – SMART AGENDA, dofinansowanego ze środków Funduszy Wyszehradzkich, było międzynarodowe seminarium zorganizowany 21 czerwca 2023 roku w siedzibie urzędu miasta Olomouc.

Uczestnicy z krajów Grupy Wyszehradzkiej dzielili się swoimi doświadczeniami z zastosowaniem inteligentnych rozwiązań, to, co postrzegają jako inteligentne rozwiązania, oraz jak ich wysiłki są odbierane przez społeczeństwo. Skupiono uwagę na zintegrowanym i kompleksowym wykorzystaniu inteligentnych rozwiązań, ze szczególnym naciskiem na wysoką jakość urbanistyki i architektury.

Słowo wstępne na seminarium wygłosili pan Miroslav Žbánek, wiceprzewodniczący Związku Miast i Gmin Republiki Czeskiej, burmistrz miasta Olomouc, oraz pan Radomír Brtáň, 1. wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miast i Gmin Słowacji, burmistrz wsi Košeca. Prezentację dla uczestników spotkania przygotowało 8 gmin (3 ze Słowacji i 5 z Republiki Czeskiej). Rozmiary tych gmin pod względem liczby ludności oscylowały od 270 mieszkańców (Nižná Voľa) do 290 tysięcy (Ostrawa). Dzięki temu uczestnicy mieli okazję zobaczyć różne podejścia, nie tylko ze względu na różnice między dwoma krajami, ale także na różnice w podejściach zależnych od wielkości gmin.

Podejście każdej z prezentujących gmin było unikalne i bardzo osobiste. Głównym elementem powtarzającym się w prezentacjach była dążność do poprawy jakości codziennego życia mieszkańców oraz odwrócenia trendu migracji ludności z miast oraz zapewnienia zrównoważonego wzrostu miasta. Wszyscy prezentujący zgadzali się także, że inteligentne rozwiązania to nie tylko kwestie techniczne czy technologiczne, ale przede wszystkim koncepcyjne podejście do zrównoważonego planowania miast oraz zaangażowanie mieszkańców i specjalistów w projekty. Prezentujący ze Słowacji przedstawiali konkretne inteligentne rozwiązania (zwykle inteligentne oświetlenie, liczniki ruchu drogowego, aplikacje ułatwiające życie mieszkańcom miasta, wykorzystanie jednolitych układów scalonych itp.). Prezentujący z Republiki Czeskiej skupiali się bardziej na koncepcyjnym podejściu i inteligentnej oraz zrównoważonej urbanistyce przy rozwijaniu nowych lokalizacji.

Część wykładowa została otwarta przez Jana Vitulę, burmistrza miasta Židlochovice, który przedstawił prezentację dotyczącą nowej dzielnicy Chytré Líchy, która ma zostać całkowicie wybudowana z maksymalnym wykorzystaniem inteligentnych rozwiązań zarówno urbanistycznych, jak i technologicznych. Doświadczenia i przykłady dobrej praktyki miasta Senec na Słowacji przedstawiał wiceburmistrz Juraj Gubáni. Odnoszącym uwagę smart podejściem było wystąpienie burmistrza obce Trojanovice, Jiříego Novotnego, który jako fundament rozwoju gminy przedstawił nacisk na wysoką jakość architektury i urbanistyki. Viliam Mrázik, burmistrz obce Teplička nad Váhom, zaprezentował poszczególne inteligentne rozwiązania zrealizowane w ostatnich latach i podkreślał ich rozsądne i mądre zastosowanie. Koncepcję wielofunkcyjnego kompleksu sportowego Dukelská miasta Jeseník, gdzie mądra urbanistyka idzie w parze z inteligentnymi technologiami, zaprezentował Tomáš Vlazlo, radny miasta Jeseník. Bardzo interesujący projekt przedstawili Petr Ondráček, główny architekt miasta Třebíč, i Petr Velička z Pracowni Architektury Krajobrazu M&P architekti. Przebudowę dzielnicy przemysłowej Borovina projektowali w czasach, gdy inteligentne rozwiązania dopiero wchodziły w dyskusję. Dzięki mądrym praktykom udało się włączyć dzielnicę w strukturę miasta. Marcel Kaščák, burmistrz obce Nižná Voľa, przedstawił wykorzystanie inteligentnych rozwiązań w gminie, która pod względem liczby mieszkańców (250) była najmniejsza spośród wszystkich uczestników. Jego prezentacja była bardzo inspirująca dla wszystkich, którzy z powodu wielkości gminy mogą poddawać się sceptycyzmowi, po prostu 'Nawet mała gmina potrafi być SMART!’. Z Niznej Voľi przeskoczyliśmy do przedstawiciela największego prezentowanego miasta. Pavel Řihák z Miejskiego Biura Planowania Przestrzennego i Architektury MAPPA Ostrava przedstawił zmiany w myśleniu o tym dużym mieście, które miało strategię SMART dla rozwoju już w przeszłości, ale wraz z zmianami potrzeb społeczeństwa podchodzi do modyfikacji swoich strategii.

Martina Lehmannová, Sekcja Projektów i Innowacyjnych Podejść Związku Miast i Gmin Republiki Czeskiej.”

https://www.zmos.sk/medzinarodny-seminar-s-temou–smart-agenda–oznam/mid/405616/.html#m_405616

Skip to content