Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

Bratysława – 11 lipca 2022 r. – Związek Miast i Gmin Słowacji w ramach projektu „Współpraca transgraniczna dla partnerstwa i dobrobytu V4”

11/07/2022 Autor: admin_2

Bratysława – 11 lipca 2022 r. – Związek Miast i Gmin Słowacji w ramach projektu „Współpraca transgraniczna dla partnerstwa i dobrobytu V4”   skoncentruje się 12 lipca na kwestiach energetyki w węgierskim mieście Pápa. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną udane projekty zarówno ze Słowacji, jak i z Węgier jako przykłady dobrych praktyk i transferu wiedzy. Rozpoczynamy współpracę z partnerami z grupy V4 w trakcie słowackiej prezydencji w V4, co uważamy za dodatkową wartość dla formatu V4 na poziomie lokalnym.”

Kierowane wsparcie rozwoju V4 Projekt o nazwie „Współpraca transgraniczna dla partnerstwa i dobrobytu“ został wsparta przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki i będzie trwał do sierpnia 2023 roku. Jego celem jest organizowanie wydarzeń i dzielenie się przykładami dobrych praktyk związanych z transferem doświadczeń na poziomie krajów V4. Partnerami projektu są Związek Miast i Gmin Republiki Czeskiej, Węgierskie Stowarzyszenie Gmin oraz po stronie polskiej Gmina Sękowa, której wójt równocześnie kieruje jednym z największych stowarzyszeń gmin w Polsce. Ten projekt odzwierciedla dotychczasowe wieloletnie działania związku na poziomie samorządów V4, ale także fakt, że spośród 79 powiatów na Słowacji łącznie 36 są przygraniczne, a w nich mieszka 48% populacji. Ponadto, według reprezentatywnych badań ZMOS, aż 49,5% naszych miast i gmin współpracuje z samorządami w sąsiednich państwach. Związek Miast i Gmin Słowacji, na podstawie doświadczeń z działalności transgranicznej i potencjału skoordynowanego rozwoju obszarów przygranicznych, postrzega projekt jako skierowane wsparcie rozwoju V4. W ramach tego projektu koncentruje się więc na zwiększeniu transferu wiedzy, rozpowszechnianiu przykładów dobrych praktyk i rozwijaniu działań miast i gmin, które choć geograficznie są na peryferiach, łączy ich ambicja rozwoju obszaru i łączenie problemy z rozwiązaniami.

 

Po powitaniu uczestników przez Tamása Áldozó, burmistrza miasta Pápa i wiceprzewodniczącego węgierskiego stowarzyszenia samorządów oraz Michala Kaliňáka, dyrektora Kancelarii Związku Miast i Gmin Słowacji, uczestnicy skupią się na sprawdzonych praktykach i inicjatywach dotyczących efektywnych i ekologicznych rozwiązań energetycznych w samorządach krajów regionu Dunaju. W tym kontekście do uczestników zwróci się Anna Mária Nádor, koordynatorka priorytetowego obszaru strategii UE dla regionu Dunaju „Energia zrównoważona” z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Republiki Węgierskiej. Następnie burmistrz miasta Galanta, Peter Paška, przedstawi wykorzystanie energii geotermalnej w mieście. Agendę gospodarki o obiegu zamkniętym, efektywności energetycznej, finansowania lokalnych samorządów pod kątem wyzwań i możliwości omówi Zoltán Palotai, ekspert Narodowego Biura Badań, Rozwoju i Innowacji Republiki Węgierskiej. Kolejnym tematem będzie efektywność energetyczna w węgierskich gminach, którą przedstawi Ferenc Gyergyák, sekretarz generalny Węgierskiego stowarzyszenia samorządów. Podczas wydarzenia zostanie również przedstawiony projektowy sukces z europejskiego narzędzia wsparcia zrównoważonej energii „Europejski Instrument dla Miast/European City Facility –EUCF”, zaprezentowany przez Gyulę Porgę, burmistrza miasta Veszprém.

Kolejne wydarzenie jest planowane na jesieni tego roku w Republice Czeskiej, a następnie skupimy się na współpracy z samorządami w Polsce. Zakończenie projektu odbędzie się na Słowacji w przyszłym roku.

Michał Kaliňák Dyrektor Centralnego Biura Związku Miast i Gmin

https://www.zmos.sk/zmos-sa-v-madarsku-bude-venovat-energetike–oznam/mid/405616/.html#m_405616

 

 

Skip to content