Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

Muzyka Zaklęta w Drewnie

16 lipca 2018 Autor: admin
Wybitni absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie, a także Leopold Mozart Zentrum University w Augsburgu – tak Anna Franik, dyrektor Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”, mówi o Duo Ardente. Ich kunszt, a także niezwykłe interpretacje kompozycji Bacha, Saint-Saensa i Servaisa podziwialiśmy w niedzielę w cerkwi Opieki Bogurodzicy Najświętszej Marii Panny w Owczarach.

Wyprawa ścieżkami „Muzyki Zaklętej w Drewnie” rozpoczął się od sonaty Jana Sebastiana Bacha. Później zabrzmiała sonata Camile’a Saint-Saens’a. – To niezwykle rzadka okazja, by ją usłyszeć – mówi Anna Franik. Dlaczego? – Artyści wykonują ją niezbyt często, gdyż jest bardzo trudna. Ale Duo Ardente nie boi się wyzwań – zaznacza. Warto więc i z tego powodu zajrzeć do Owczar. Wykonanie fantazji Servaisa również zabrzmiało wirtuozowsko. Utwory są więc wyjątkowe. – Wyjątkowa jest też greckokatolicka cerkiew w Owczarach! – zaznacza Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Poświęcona jest Opiece Bogarodzicy, a wybudowano ją w 1653 r. Po „Akcji Wisła” (1947 r.) straciła wiernych, na szczęście znalazła godnych opiekunów. W środku można zobaczyć m.in. piękny XVIII-wieczny ikonostas, a w ołtarzach bocznych ikony św. Mikołaja i Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Nic dziwnego, że trafiła na listę UNESCO.

Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/magazyny/a/muzyka-zakleta-w-drewnie-w-cerkwi-w-owczarach-zabrzmia-bach-saintsaens-i-servais,13339212/