Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy
Najbliższe wydarzenia:

101 rocznica odzyskania niepodległości

12 listopada 2019 Autor: admin

Patriotyczne uroczystości odbyły się w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej.   Uroczystość, na której wspólnie uczczono pamięć o walce, ofierze i poświęceniu rozpoczęła Mszą św. w intencji ojczyzny, którą koncelebrował ks. proboszcz Jacek Piróg.  Po nabożeństwie głos zabrała Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, która w przemówieniu zwróciła uwagę, że dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne, tak jak obecnie.  Cieszmy się i świętujmy niepodległość, błądźmy dumni, że jesteśmy Polakami i uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny.

Inspiracją do programu artystycznego, który wykonali uczniowie ze SP w Siarach pod kierunkiem Mirosława Bogonia był pamiętnik. Historia opowiedziana w inscenizacji była przejmująca i autentyczna, bowiem opowiadała o dramacie I wojny światowej na naszym terenie – zniszczonych Gorlicach, Sękowej tysiącach poległych.  Autentyczne zdjęcia z czasów I wojny dopełniały przesłania, byśmy pamiętali o tych, którzy oddali życie za ojczyznę, że dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce. Wzruszający i niezwykle szczery występ dzieci śpiewających „Ja to mam szczęście, że w tym momencie, żyć mi przyszło, w kraju nad Wisłą” spowodował, że w niejednym oku pojawiała się łza. Po występie dzieci przed publicznością wystąpiła niezwykła grupa śpiewacza złożona z mieszkańców, od najmłodszych do seniorów pod kierunkiem Mirosława Witkowskiego, uczestnika telewizyjnych, muzycznych show.  W repertuarze była między innymi Rota oraz Pierwsza Brygada oraz pieśni katolickie.

Uroczystość zakończyło przejściem na cmentarz parafialny w Sękowej pod figurę Chrystusa Zmatowiałego i złożenie kwiatów i zniczy.