Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

Wystawa przyrodniczo – kulturowa w Bartnem

08/03/2019 Autor: admin

Bartne – serce łemkowszczyzny wieś leżąca na skrzyżowaniu szlaków turystycznych. Wzbogaciła się o dodatkową atrakcję turystyczną tj. nową wystawę. Składającą się z Wystawy Magurskiego Parku Narodowego realizowanej w ramach przedsięwzięcia „Małopolska Brama Magurskiego Parku Narodowego” oraz  Wystawy Historii Wsi Bartne.

Wystaw Parku Narodowego Składa się z części stałej i zmiennej. Część zmienna (zdjęcia) będzie sukcesywnie co rocznie wymieniana. Natomiast część wiejska pozostaje stała i składa się z banerów historycznych oraz eksponatów udostępnionych przez mieszkańców wsi. Wieś Bartne to Rezerwat Urbanistyczno-Ruralistyczny zamieszkały w dużej części przez autochtonów Łemków.  Tutaj Łemkowie zachowali swoją tożsamość bo jak nigdzie indziej rozumieli swoją ojcowiznę i przywiązanie do przyrody kryjącej się w cudownej dolinie Magury Wątkowskiej. Dlatego właśnie tutaj powstała wystawa przedstawiająca  dziedzictwo kulturowe i architektoniczne mieszkańców wsi. Kiedyś Bartne było znane z wyrobów artystycznych w kamieniu, kapliczek i krzyży nagrobnych, a także z produkcji kamieni młyńskich, żarn i podmurówek. We wsi działało kilka olejarni, 2 młyny wodne, było też wielu znakomitych kuśnierzy i stolarzy. Na wystawie można w pigułce zobaczyć to wszystko. Elementem ekspozycji są także odciski stóp zwierząt tutaj występujących. Wystawa jest przedsmakiem wędrówek pieszych przez Magurski Park Narodowy. Kierując się na przełęcz Majdan wchodzimy na teren Magurskiego Parku Narodowego  ścieżką edukacyjną przez nieistniejącej wsi „Świerzowa Ruska” a dalej do  Świątkowej.  Wcześniejsze poznanie śladów zwierząt może być przydatne bo dobrze wiedzieć kto przed nami chodzi.

Zapraszamy wszystkich na nietypową przygodę.

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Operacja pn. „Małopolska Brama Magurskiego Parku Narodowego – adaptacja poddasza świetlicy w Bartnem na wystawę przyrodniczo-kulturową.” mające na celu rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na obszarze Gminy Sękowa poprzez aranżację i wyposażenie świetlicy w Bartnem na wystawę przyrodniczo-kulturową współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność”

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Operacja realizowana jest w ramach wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego

 przez Społeczność Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Beskid Gorlicki”.

 

Skip to content