Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja 2022 Autor: admin

W 2022 r przypada 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dla mieszkańców Sękowej  3 maj jest dniem wyjątkowy z uwagi na kontekst historyczny. W tym dniu obchodzone są  dwie uroczystości. Święto religijne, czyli Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz święto państwowe, 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W przeddzień święta obchodziliśmy 107 rocznice bitwy pod Gorlicami – wydarzenia, które rozgrywało się na naszym terenie i wpłynęło pośrednio na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Dlatego szczególnie w tym dniu  słowo patriotyzm nabiera głębszego znaczenia i uświadamia nam wszystkim burzliwą historie naszego narodu. Dzisiaj patriotyzm zobowiązuje nas wszystkich do tego, aby ideały zawarte w Konstytucji 3-go Maja nie były tylko sloganami, ale by były autentycznymi wartościami łączącymi Polaków i odbudowującymi ducha Naszego Narodu.  

Uroczystą mszę w intencji ojczyzny  odprawił ks. proboszcz Jacek Piróg, który w homilii podkreślał wagę Najświętszej Mari Panny  Królowej Polski w historii Narodu Polskiego oraz  nierozerwalność święta konstytucji 3 maja z patriotyzm.

Wagę Konstytucji 3 Maja w swoim wystąpieniu podkreślał, Sekretarz Gminy Sękowa Michał Diduch,  który  następnie zaprosił zebranych na uroczysty program słowno- muzyczny przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Długosza w Siarach.
W tej podniosłej uroczystości licznie uczestniczyli mieszkańcy, radni z Przewodniczącym Rady Gminy Sękowa Bogusławem Moroniem na czele, nauczyciele, dyrektorzy jednostek
a także poczty sztandarowe OSP Sękowej oraz Szkoły im. Władysława Długosza w Siarach.