Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

Rocznica odzyskania niepodległości

13 listopada 2017 Autor: admin

W ubiegłą sobotę 11 listopada  mieszkańcy gminy Sękowa uczcili 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Podczas uroczystości zorganizowanych z tej okazji przez gminę oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sękowej, uczestnicy oddali hołd poległym, którzy poświęcili życie za wolność naszej Ojczyzny. Obchody rozpoczęły się o godzinie 15:00  mszą świętą za Ojczyznę odprawioną przez proboszczów ks. Jacka Piróga  z Sękowej, ks. Adama Prącika  z Małastowa  oraz  ks. Jana Adamczyka z Męciny Wielkiej.

Po zakończonej eucharystii uroczysty orszak składający się z orkiestry pod kierownictwem Mirosława Bogonia oraz pocztów sztandarowych, przemaszerował  na cmentarz parafialny, gdzie wspólnie odśpiewano hymn państwowy i odmówiono modlitwę w intencji poległych. Sekretarz Gminy Sękowa Zofia Rowińska w pięknych słowach podkreśliła znaczenie ojczyzny i wysiłki naszych przodków, którzy przyczynili się do tego że dzisiaj żyjemy w wolnym kraju, a następnie z   Wiceprzewodniczącym  Rady Gminy Sękowa  Bogusławem Moroniem  złożyła wieniec pod figurą Chrystusa Zmartwychwstałego.  Na zakończenie niesione przez mieszkańców w pochodzie znicze – symbolizujące wdzięczność i pamięć zostały złożone obok wieńca.

Po uroczystościach na cmentarzu w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sękowej. Występy poprzedziło wystąpienie Pani Barbary Batuś, w imieniu której został odczytany list przez Pana Marka Ludwina. Wzruszający montaż słowno-muzyczny uświadomił zebranym trud, jaki w odzyskanie niepodległości wnieśli nasi przodkowie.

Obchody 11 listopada to wyraz naszego szacunku dla tych, którzy walczyli za nasza wolność i o których powinniśmy pamiętać. Własnym przykładem uczmy młodsze pokolenia patriotyzmu.