Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

Rekonstrukcja 2019

05/05/2019 Autor: admin

4 maja  w Sękowej obchodziliśmy 104 rocznicę ,,Bitwy pod Gorlicami”.  W miejscu autentycznej bitwy już po raz 9 rekonstruktorzy odtwarzają to wydążenie, które co roku gromadzi więcej widzów, przedstawicieli dyplomacji mediów lokalnych i ogólnopolskich. 

Każda organizowana rekonstrukcja ma swój przekaz. W zeszłym roku zwracaliśmy uwagę na niepodległość tym roku zwracaliśmy uwagę na cmentarze i poległych, którzy spoczywają we wspólnych grobach. Przed rekonstrukcją  wszyscy zebrani zaśpiewali hymn Polski, który wzbudził wiele emocji bowiem  nie co dzień tyle osób razem jednoczy patriotyczna pieśń. Te same wartości patriotyczne wspólna modlitwa w intencji poległych wspólne groby wiele obrazów, sugestywnych, emocjonalnych, realistycznych, połączonych z piękną narracją, niecodzienną muzyką, niesamowitymi efektami pirotechnicznymi – tak wyglądała  tegoroczna rekonstrukcja która jest przestrogą przed wojną i zniszczeniem.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tego wydarzenia.

Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Gorlicach wraz z Zarządem, Gminie Gorlice, oraz  Grupie Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915  a w szczególny sposób Burmistrzowi Miasta Gorlice Rafałowi Kukli za wzorową współpracę.

 

Lista sponsorów:

Fundacja Polskiej Grupy Energetycznej  S.A.
Miasto Gorlice
Starostwo Powiatowe Gorlice
Gmina Gorlice
U Schabińskiej
Gorlice TV
Stacja paliw Kryg
Angela
Arpi
Fejklowicz Gorlice
Pekala Łukasz – Żelbet betoniarnia
Stacja kontroli pojazdów Kołotyło
Wysowianka
Kuziak Adam
Browar Grybów

Trochę historii…

1914 – 1918. Wielka Wojna. Wielki Świat. Miliony znanych, nieznanych historii, miliony istnień ludzkich. I małe, prężnie rozwijające się, z olbrzymim potencjałem, Gorlice.

2 maja 1915 roku stały się areną jednej z największych, a zarazem najważniejszych bitew frontu wschodniego I Wojny Światowej. Wpłynęła ona w znaczący sposób na losy wojny, a w konsekwencji na możliwość odrodzenia się Państwa Polskiego.

Ziemia Gorlicka  w 1772 roku weszła w skład Galicji, a tym samym w czasie Wielkiej Wojny należała do Monarchii Austro – Węgierskiej.

Na początku listopada 1914 roku Rosjanie zaczęli ofensywę w kierunku Krakowa. Działania te doprowadziły do zajęcia przez nich Gorlic. Miasto przechodziło z rąk do rąk. Ostatecznie Rosjanie zdobyli je 27 grudnia i okupowali przez 4 miesiące. Rozpoczęła się tzw. wojna pozycyjna. Wojska carskie a naprzeciw nich austro – węgierskie utknęły na kilka miesięcy w okopach.

W połowie kwietnia 1915 r. został zatwierdzony przez dowództwo austro – węgierskie plan bitwy. W działania mieli się włączyć Niemcy.

2 maja 1915 r., o godz. 6 rano, na odcinku ok. 32 km (od Ciężkowic, przez Łużną i Gorlice po Ropicę Ruską) starło się ze sobą prawie 200 tysięcy żołnierzy. Zaskoczeni bitwą Rosjanie zostali pokonani i zmuszeni do odwrotu. Gorlice niemal doszczętnie zostały zniszczone.

Skip to content