Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

Nocka na nocki z sukcesem – nocki wyleciały!

8 maja 2017 Autor: admin

Impreza rozpoczęła się zgodnie z planem. W niedzielę 30 kwietnia 2017 r. o godz. 19:00, proboszcz parafii w Małastowie – ks. Adam Prącik, rozpoczął spotkanie od przedstawienia historii kościoła. Potem nadszedł czas na tematy nietoperzowe. Piotr Firlej z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” opowiedział o Krainie Podkowca i prowadzonych remontach w ramach projektu LIFE Podkowiec+, prezentując przy tym obiekty wyremontowane na pobliskich terenach tj. w rejonie Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego w tym m.in. cerkwie w Blechnarce i Koniecznej, kościoły (dawne cerkwie) w Bereście, Dubnem  i Leluchowie.

O nietoperzach Beskidu Niskiego opowiedział związany z PTPP „pro Natura” chiropterolog, gorliczanin – Wojciech Gubała. Po krótkiej przerwie uczestnicy spotkania zgromadzili się pod wieżą kościelną, gdzie oczekiwano na wyloty nocków dużych, a Wojciech Gubała odpowiadał na liczne pytania uczestników. Pomimo niskiej temperatury i wschodzącego księżyca, kilka nocków wyleciało spod dachu świątyni.

Zainteresowanie wydarzeniem było bardzo duże. Cieszy udział w spotkaniu wielu rodzin z małymi dziećmi. Pomimo niesprzyjającej aury w świątyni ciężko było znaleźć wolne miejsce. Wśród uczestników spotkania byli turyści z Warszawy, Rzeszowa, Płocka, Gdańska, Jasła, Krakowa jak również mieszkańcy Gorlic, Szymbarku, Sękowej i Małastowa. Organizatorami wydarzenia były: Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” w ramach Projektu LIFE Podkowiec+ LIFE12 NAT/PL/000060, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małastowie, Urząd Gminy Sękowa.

Informacje na temat Krainy Podkowca i projektu LIFE Podkowiec+ zamieszczane są na stronie
www.podkowiecplus.pl www.fb.com/podkowiec www.fb.com/KrainaPodkowca