Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

MUZYKA ZAKLĘTA W DREWNIE – OWCZARY

16 lipca 2019 Autor: admin

W niedzielę 14 lipca 2019 r. w Cerkwii Pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach odbyła się kolejna edycja festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie. Tym razem mieliśmy okazję podziwiać kunszt wybitnej artystki młodego pokolenia Wiktorii Szubelak, która zaprezentowała się w programie CHOPINspired. Bardzo licznie przybyłych widzów przywitali: ks. Jacek Piróg Proboszcz Parafii w Sękowej – gospodarz obiektu, Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń oraz Radna Sejmiku Małopolskiego Małgorzata Wójtowicz.

CHOPINspired, to projekt wyjątkowy, pokazujący olbrzymi wpływ muzyki Fryderyka Chopina Chopina zarówno na kompozytorów polskich (nie ukrywających swej głębokiej fascynacji muzyką ludową oraz dorobkiem chopinowskim, takich jak Karol Szymanowski, czy Aleksander Tansman), jak i zagranicznych (w tym z tak dalekich kręgów kulturowych, jak Ameryka Południowa, co pokazują kompozycje Heitora Villa-Lobosa, czy Agustina Barriosa), jak również kojarzonych z muzyką rozrywkową (Antonio Carlos Jobim). W projekcie znalazły się również kompozycje samego Fryderyka Chopina, a całość okraszona jest opowieścią o samym kompozytorze, utworach i inspiracjach, które towarzyszyły kompozytorom podczas tworzenia. Chopinowi przypisuje się słynne zdanie: „Nie ma nic piękniejszego niż gitara…, chyba że dwie”.

Wiktoria Szubelak jest jedną z najbardziej utalentowanych młodych polskich gitarzystek klasycznych. Debiutowała w wieku szesnastu lat w polskiej edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, występując w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Artystka koncertowała w Europie oraz w Ameryce Południowej. Wystąpiła z orkiestrą Filharmonii Sudeckiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Filharmonii Rzeszowskiej, Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica”, Filharmonii Kaliskiej oraz Orkiestrą Teatro Regional del Maule w Chile. Występowała m.in. na V Festival Internacional de Guitarra de Maldonado w Urugwaju, XVII Festiwalu Entrecuerdas w Chile, IV Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym „GuitarFestPeru” w Limie, II Festival Internacional de Guitarra en La Ciudad Blanca w Sucre w Boliwii, V Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym „Cuerdas Al Aire” w Limie, XV Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Lambesc we Francji, City of Derry Guitar Festival oraz Ards Guitar Festival w Irlandii Północnej.