Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

Kulinarne warsztaty międzypokoleniowe w Sękowej

30 września 2019 Autor: admin

W magiczny świat wypieków, przepełnionych zapachem cynamonu, kardamonu i imbiru, wprowadziły nas Polskie Piekarnie, które najpierw opracowały recepturę na ciasto regionalne, następnie przeprowadziły próby jego wypieku, a następnie w ramach warsztatów przekazywały tajniki jego przygotowania mieszkańcom gminy Sękowa, aby stało się smakowitym efektem projektu ,,Od Ziarenka do bochenka”, realizowanego w ramach Mecenatu Małopolski.

Forma została przygotowana przez lokalną firmę kowalstwa artystycznego. Podczas warsztatów kilkadziesiąt uczestników poznało dokładną recepturę, by wykorzystać ją w stowarzyszeniach oraz kołach gospodyń wiejskich. Wszyscy dowiedzieli się, jak przygotować ciasteczka idealne oraz własnoręcznie je udekorować. Przewodniczką w sztuce wypieku SĘKOWIAKA była Pani Małgorzata Małuch Wójt Gminy Sękowa.

Wróćmy jednak do głównego bohatera warsztatów – ciasteczek. O ile czas samego przygotowania ciasteczek minął nam w mgnieniu oka, bo jak wiadomo na rzeczach przyjemnych czas upływa bardzo szybko, to oczekiwanie na wypieczenie słodkości wydawało się nie mieć końca. Wszyscy z niecierpliwością wypatrywali tac z gotowym do udekorowania produktem. Kiedy ciasteczka trafiły na stół (a czekał już na nie lukier), rozpoczęła się twórcza zabawa kulinarna! Trzeba przyznać, że pokusa zjedzenia ciasteczek była tak silna, że chyba żaden z uczestników warsztatów nie mógł oprzeć się degustacji, nim zostały ostatecznie udekorowane.

Najważniejszy zabytek w gminie Sękowa, zwróćcie Państwo uwagę na kształt ciastka, i jak się domyślacie, to kościółek w Sękowej, wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ciastko o nazwie ,,SĘKOWIAK” chcemy zarejestrować jako produkt regionalny.

Każdy, kto zna GOK i działa z nami, wie jak ważne jest motywowanie innych i dawanie kreatywnych impulsów do działania i my dzisiaj pokazaliśmy, że wszystkie organizacje pozarządowe z gminy Sękowa, potrafią wspaniale ze sobą współpracować i tworzyć arcydzieła. W najbliższym czasie opracujemy opakowanie i pewnie do zobaczenia na najbliższych kiermaszach w Powiecie Gorlickim.

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.