Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

Książe George Windsor w Sękowej

17 maja 2023 Autor: admin

Książe George Windsor, prawnuk króla Jerzego V odwiedził nasz region podczas swojej wizyty w Polsce. W godzinach popołudniowych złożył kwiaty pod pomnikiem lotników w Krzywej, a następnie zwiedził drewniany kościółek w Sękowej.

George Windsor, hrabia St Andrews, jest członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej i angielskim filantropem – to najstarszy syn Edwarda, księcia Kentu. Jednym z głównych punktów wizyty royalsa w Polsce było przekazanie drogocennej rzeczy. W Warszawie w poniedziałek przekazał do zbiorów Biblioteki Narodowej starodruk „L’histoire de Primaleon de Grece” Francisco Vázqueza. Książka należała w XVIII w. do pierwszej polskiej Biblioteki Narodowej, otwartej w Warszawie w 1747 r. przez Józefa i Andrzeja Załuskich.

Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że hrabia posługuje się również językiem polskim. Syn księcia Edwarda z wykształcenia jest historykiem i by lepiej zrozumieć dzieje kraju nad Wisłą nauczył się naszego języka.

Wizytę na Ziemi Gorlickiej zaplanował sam. Zainteresował go drewniany kościółek znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Mowa oczywiście o kościele św. Jakuba i św. Filipa w Sękowej. Jako miłośnik historii, kiedy podczas organizacji wizyty usłyszał o miejscu katastrofy halifaxa w Krzywej również zdecydował się zobaczyć to miejsce. Tam historię lotników przedstawił Aleksander Gucwa.

Podczas zwiedzania zabytkowego kościółka był nim zafascynowany. W pewnym momencie wyciągnął telefon, by zrobić zdjęcia wszystkich jego najciekawszych elementów, zarówno ołtarza, obrazów przedstawiających drogę krzyżową jak i samej konstrukcji drewnianej budowli.

Po wizycie na Ziemi Gorlickiej udał się w dalszą podróż po Polsce. Kolejnym przystankiem był Sandomierz.

Foto i tekst: gorlice24.pl