Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

Dożynki 2018

21 sierpnia 2018 Autor: admin

19 sierpnia 2018 r. po raz XII  świętowaliśmy Gminne Dożynki. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą dziękczynną za plony i barwnym korowodem, który  z wieńcami  i orkiestrą przeszedł z kościoła na kompleks sportowo rekreacyjny.

Dożynki gminne to świetna okazją do prezentacji sołectw i grup działających na ternie Gminy Sękowa a zarazem wyraz postaw patriotycznych.

Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch na początku powitała wszystkich zebranych i podziękowała mieszkańcom za kultywowanie tradycji dożynkowych i przygotowane wieńce.

Po obrzędzie dzielenia chleba rozpoczął się program artystyczny prezentujący różnorodność kulturowa gminy Sękowa. Na początku wystąpił zespół łemkowski „Ruczaj” a następnie odbył się konkurs wieńców dożynkowych i potraw regionalnych. Po rozstrzygnięciu konkursu  w kilkunastominutowej scence zostało, przypominane  jak żniwowali nasi ojcowe
i dziadowie: czym i jak kosili zboże, kiedy zaczynały się żniwa, kto szedł w pole, czym młócono, jak oddzielano ziarno od plew. Podczas przedstawienia były śpiewane pieśni dziękczynne żniwiarzy odnoszące się do tradycji chrześcijańskiej. Następnie wystąpił zespół pogórzański „Beskidy” który zaprezentował tańce i przyśpiewki pogurzańskie związane
z  świętowaniem plonów. Swój dorobek artystyczny zaprezentowała także młodzież
z Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej a także inne grupy działające na terenie gminy Sękowa włącznie z grupą 50+. Gościnnie wystąpił także zespół regionalny z Niedźwiedzia zespół disco polo „Suski”, zespół „Elenders”. Wieczorem licznie zebranych gości bawił Mateusz Mijal i Libert a dla fanów Kasi Cerekwickiej dożynki w Sękowej na długo pozostaną w pamięci.

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom dzięki którym możliwa była organizacja koncertów wieczornych.